Ostatnie wydarzenia

KP PSP oraz JRG Wschowa

Wschowa- mała miejscowość na południu województwa lubuskiego, granicząca z województwem dolnośląskim i wielkopolskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej oraz powiatu. Aktualnie miasto liczy około 15 tyś. Mieszkańców, powiat wschowski zrzesza 3 gminy miejsko-wiejskie.

Historia Wschowskiej ochrony przeciwpożarowej sięga czasów powojennych kiedy to została utworzona Ochotnicza Straż Pożarna we Wschowie mająca swoją dawną siedzibę przy ulicy Strażackiej (budynek istnieje do dziś). Następnie przerodziła się w Rejonową Straż Pożarną podległą pod Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej w Lesznie.

15 Października 1982 roku, kiedy Komendant Rejonowy Straży Pożarnej we Wschowie mjr. poż. B. Trybuchowski spotkał się z dyrektorem Państwowego Ośrodka Maszynowego (POM) w Tylewicach ob. K. Burkiewiczem, zrodziła się nadzieja na budowę nowej strażnicy oraz utworzenie Zawodowej Straży Pożarnej. Niecały rok później Naczelnik Miasta i Gminy we Wschowie mgr. inż. S. Dziubaty wydał decyzję o przekazaniu terenu po POM Tylewice dla Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lesznie na rozbudowę dla Zawodowej Straży Pożarnej we Wschowie. Od października 1983 r. rozpoczęto nabór pracowników na podbudowę przyszłej Zawodowej Straży Pożarnej. Nowo przyjęci pracownicy zostali wysłani na kurs podstawowy dla funkcjonariuszy pożarnictwa. Kurs ten odbył się zimą 1984 roku, a na przeszkolenie wysłanych zostało 11 pracowników. Dziesięciu z nich ukończyło ten kurs. Dnia 14 lutego 1984r. Wojewoda Leszczyński wydał zarządzenie nr 7/84 w sprawie powołania Zawodowej Straży Pożarnej we Wschowie. Zarządzenie weszło w życie wraz z dniem podpisu czyli 1-go marca 1984r. W dniu 22 czerwca z udziałem zaproszonych gości odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod Obiekt Zawodowej Straży Pożarnej we Wschowie.

Miesiąc przed otwarciem strażnicy realizowano prace związane z zakończeniem budowy obiektów ZSP. Między innymi: ustawiono maszt, zainstalowano radiotelefon stacyjny, Spółdzielnia Rzemieślnicza z Wrocławia zamontowała pulpit dyspozytorski łącznie z oprzyrządowaniem, a także urządzenia radiofonizacji obiektu, pracownicy Stolarskiej Spółdzielni Pracy „Jedność Robotnicza” wykonywali prace wykończeniowe wystroju wnętrz, korytarzy, klatek schodowych, Brygada Remontowo-Budowlana RSP Barchlin wykonywała końcowe prace murarskie, mocowała parkiet na Sali gimnastycznej, prace malarskie, instalacje wodociągowo-kanalizacyjne i c.o. Rozpalono piece c.o., Wojewódzki Urząd Telekomunikacji w Lesznie zainstalował centrale telefoniczną i wykonał instalacje telefoniczne, -Rejon Dróg Publicznych z Leszna i jego obwód drogowy we Wschowie wylewali dywanik bitumiczny przed strażnicą oraz na zapleczu, sprzątano pomieszczenia, zawieszano firany, montowano meble. Wszyscy pracownicy ZSP pracowali w czasie służby i zostawali po godzinach. Chcieli jak najszybciej zakończyć prace.

W końcu nadszedł dzień, na który wszyscy tak bardzo czekali, po 4 latach prace zostały zakończone. Uroczyste oddanie obiektów Zawodowej Straży Pożarnej do użytku odbyło się 16 listopada 1987 roku. Z tej okazji do Wschowy przyjechał Komendant Główny Straży Pożarnej płk poż. mgr Andrzej Stefanowski. Był to zaszczyt i duma dla całej jednostki. W chwili otwarcia nowej remizy na wyposażeniu komendy znajdowały się następujące pojazdy: Ciężki samochód gaśniczy na podwoziu Jelcza 325, Średni samochód gaśniczy na podwoziu Stara 244, Autodrabina IFA W50, lekki samochód gaśniczy oraz lekki samochód oświetleniowy na podwoziu żuka. Co ciekawe część z tych samochodów służy to dziś w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej.

Aktualnie budynek przy ulicy Kazimierza Wielkiego 6, w którym znajduje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie oraz Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza we Wschowie przeszedł w 2015 roku termomodernizację, która znacząco odświeżyła wygląd zewnętrzny oraz poprawiła jakość ogrzewania budynku. Komendantem Powiatowym PSP na dzień dzisiejszy jest st. bryg. mgr. inż. Tomasz Sosnowski natomiast Jego zastępcą jest mł. bryg. mgr. Krzysztof Piasecki. Obszar działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie obejmuje cały powiat wschowski. Na obszarze powiatu znajdują się trzy gminy miejsko-wiejskie: Gmina Wschowa, w której znajduje się pięć Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z czego 3 są włączone do KSRG (Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy), Gmina Sława w której znajduje się osiem Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z czego dwie są włączone do KSRG oraz Gmina Szlichtyngowa w której znajdują się trzy Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z czego dwie są włączone do KSRG.

Pod Komendę Powiatową podlega również Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza we Wschowie gdzie na każdej z trzech zmian służbę pełni od 7 do 8 ratowników przy czym stan każdej zmiany wynosi 11 ratowników. Do dyspozycji mają oni 9 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, łódź płaskodenną, dwie przyczepki oraz dwa samochody podległe Komendzie Powiatowej PSP.

-430[F]81 SLKw Iveco TurboDaily 35-10

-430[F]91 SOp Ford Focus/Frank-Cars

-431[F]21 GBA 2/20 Star/Man 14.225/Auto SHL

-431[F]22 GLBAt 1/2,5 Iveco Daily IV/WISS Wawrzaszek

-431[F]26 GCBA 8/50 Renault Kerax 420/WISS Wawrzaszek

-431[F]39 SCCn 25000 Iveco Stralis HI-WAY 460E6/Stolarczyk

-431[F]54 SH-25 Man TGL 12.240/Bumar-Koszalin

-431[F]55 SLKw Renault Trafic

-431[F]59 SLRMed Mercedes Benz 417

-431[F]90 SLOp Fiat Seidici

-431[F]92 SLRr Isuzu D-MAX/Desim Polkowice

-431[F]M4 Agregat Pompowy AP 8000/80 HALE 80FC

-431-Ł4 Łódź Płaskodenna

-Przyczepka Kwatermistrzowska

-Przyczepka na sprzęt.

Poniżej prezentujemy Państwu wyposażenie wschowskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej na naszych fotografiach.