Ostatnie wydarzenia

Policyjna akcja ZNICZ

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych policjanci w całym kraju przeprowadzą działania pn. „Znicz 2018”. Akcja rozpoczyna się od 31 października 2018. Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Dzień „Wszystkich Świętych” jest dniem szczególnym dla każdego człowieka, skłania do zadumy, odwiedzeniu grobów bliskich. Bardzo często w tym okresie podróżujemy do innych miejscowości, często oddalonych o setki kilometrów. Pamiętajmy, aby przed każdą podróżą sprawdzić stan techniczny samochodu, jego oświetlenie, układ hamulcowy i ogumienie. Kierując samochodami dostosujmy prędkość do warunków drogowych i nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wybierając się w drogę zaplanujmy ją odpowiednio wcześnie, przewidując utrudnienia z jakimi możemy się spotkać na drogach. Napotykając „korki” nie próbujmy później nadrobić straconego czasu szybką i brawurową jazdą.
Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach cmentarzy i wszędzie tam, gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych. Zwracajmy uwagę na oznakowanie dróg i ulic (wystąpią przypadki zmian w organizacji ruchu, tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku), parkujmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów.
W tym okresie oprócz policjantów ruchu drogowego w działania zaangażowani zostaną również policjanci prewencji i pionu kryminalnego. Będą oni patrolować miejsca handlowe, cmentarze, tereny przykościelne. Zwiększonym nadzorem zostaną objęte dworce i komunikacja publiczna.
Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, kluczy, czy przedmiotów wartościowych w reklamówkach i otwartych torbach. Podczas pobytu na cmentarzu saszetki, torebki trzymajmy przy sobie, nie pozostawiajmy ich przy grobach, na ławeczkach bez opieki nawet na krótką chwilę.
Przypominamy również o zabezpieczeniu swoich domów i mieszkań. Jeżeli jest to możliwe stosujmy różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne, np. alarmy, zamki antywłamaniowe, kamery, itp. Poprośmy zaufanego sąsiada, czy członka rodziny, aby pod naszą nieobecność zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Apelujemy o bezwzględne stosowanie się do poleceń kierujących ruchem, dostosowanie prędkości do panujących warunków, parkowanie w miejscach wyznaczonych i używanie przez pieszych poza terenem zabudowanym elementów odblaskowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *