Ostatnie wydarzenia

Zestawy do transportu środka gaśniczego w naszym rejonie.

W roku 2018 obchodzimy ważne lecie dla Polskiego Pożarnictwa, wypada bowiem 35 – lecie wprowadzenia do służby w Straży Pożarnej ciężkich zestawów do transportowania środka gaśniczego.

Wspomniany zestaw składa się z ciągnika siodłowego marki Jelcz 417 oraz naczepy (cysterny) o pojemności 18 000 litrów. Ciągnik siodłowy o napędzie 4×2 został wprowadzony do produkcji przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe w 1983 roku. W ciągnikach przeznaczonych dla straży pożarnych wykorzystano krótszą dwuosobową odchylaną hydraulicznie kabinę typu 136. Jelcz napędzany jest sześciocylindrowym rzędowym silnikiem wysokoprężnym SW680/17/6 z doładowaniem, osiągającym moc 243 KM. Napęd jest przekazany przez siedmiostopniową skrzynię biegów. Naczepa cysterny o oznaczeniu CN18-O/N produkowana w zakładzie ‘Metalchem’ w Kościanie przystosowana była do przewozu 18 000 litrów wody lub środka pianotwórczego. W dolnej części naczepy zainstalowano motopompę M8/8 o wydajności 800 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar, obok motopompy montowane były bębny z wężem tłocznym natomiast na samym końcu naczepy montowana była skrytka na odcinki węża tłocznego oraz armaturę wodno – pianową.

Nie bez powodu poruszamy ten temat gdyż w naszym rejonie mieliśmy i wciąż jeszcze mamy dość sporo egzemplarzy tego typu zestawów. W Głogowie strażacy przez wiele lat posługiwali się takim sprzętem, a kilka lat temu postanowili nieco go zmodyfikować kupując używany ciągnik marki MAN oraz przemalowując i modernizując naczepę z cysterną.

We Wschowie zestaw ten służył nieprzerwanie aż do 2015 r. kiedy to w ramach przetargu Wschowska komenda otrzymała nowoczesny zestaw do przewozu środka gaśniczego składającego się z ciągnika siodłowego marki Iveco oraz naczepy cysterny o pojemności 25 000 litrów.

Stary zestaw otrzymał drugie życie i na początku 2016 r. został przekazany Ochotnikom ze Sławy gdzie służył do roku 2017 kiedy to strażacy postanowili sprzedać stary i wysłużony ciągnik siodłowy Jelcz 417, co pozwoliło na zakup znacznie nowszego i mniej wysłużonego Volvo.

Ostatnim zestawem tego typu który znajduje się w naszym rejonie jest zestaw z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lesznie. Sam zestaw jest dość nietypowy ponieważ jego cysterna została podzielona na dwa oddzielne zbiorniki z czego jeden służy do przewozu woda a drugi do przewozu środka pianotwórczego.

Z biegiem lat jednak widzimy że coraz częściej zestawy z ciągnikiem Jelcz 417 i cysterną o pojemności 18 000 litrów zastępowane są przez o wiele nowocześniejsze ciągniki i cysterny o pojemności nawet 28 000 litrów co pozwala na lepsze i dłuższe zaopatrywanie zastępów w środki gaśnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *